Alkol ya da madde bağımlısı bir üyeye sahip olmak aile için bağımlılığın tüm sonuçlarına da bir anlamda katlanmak demektir. Arkadaşları ondan kaçabilir, patronu işten çıkarabilir ancak aile sonuna kadar üyesiyle beraber olmak durumundadır. Aile genelde bağımlı üyesinin yanında kalmayı ve ona uyum sağlamayı tercih eder. Ancak bağımlılığa sağlıklı uyum geliştirmenin bir yolu yoktur. Bağımlı kişi kendi için en iyi müttefikini bulmuştur. Bağımlılıktan ıstırap çeken aile aynı zamanda bağımlılığı yetiştirmeye ve büyütmeye başlar. Tüm bu nedenlerden dolayı bağımlılığın bir “aile hastalığı” olduğu ileri sürülmüştür.

Bir Bağımlıyla Evli Olmak

Bağımlılık ve aile ilişkileri iyi gitmez, ancak bir bağımlı ile evlenmek daha da zor olabilir. Özellikle sadece bir eşte bağımlılık sorunu olan ilişkilerde, bağımlılıklar, evliliği veya uzun süreli bir ilişkiyi mahvedebilir. Alkolizm daha yüksek boşanma oranları ile bağlantılıdır ve bir eşin bağımlılığı diğer eşin hanehalkı sorumluluklarının haksız bir payını üstlenmesine neden olabilir.

Her iki eş de uyuşturucuya veya alkole eşit derecede bağımlı olduğunda, boşanma oranı artmayabilir, ancak sonuç olarak ev ortamı çok daha yıpratıcı hale gelecektir. Ayık bir partner en azından evi düzenli tutmaya çalışabilir ve madde bağımlısını yardım almaya teşvik edebilir. İki bağımlı ile ilişki, her ortağın diğerini beslemesine ve etkinleştirmesine izin verir. Bu da muhtemelen ilişkinin yavaş bozulmasına yol açacaktır, çünkü her iki bağımlı da ilişkiyi geliştirmek veya ev içi sorumluluklarını yerine getirmek yerine bağımlılıklarını beslemeye odaklanacaktır.

Uyuşturucu bağımlılığının aile üyeleri üzerindeki etkileri de eş-bağımlılığa neden olabilir. Bu genellikle bağımlıların eşlerinde ortaya çıkan bir durumdur. Eş-bağımlılık kavramı 1980’lerde yaygın bir şekilde popüler hale geldi. Genel olarak, başka bir kişiyle fonksiyon kaybı noktasına aşırı derecede dahil olan bir bireyi ifade eder. Bağımlılığı tartışırken, bu terim, bağımlılığın ihtiyaçlarını kendi refahı için zararlı olsa bile, kendilerinden önce olan bireylere atıfta bulunur. Bağımlı insanlar genellikle bağımlıyı savunur ve mazeretler yaratırlar ve kendi iyilik hallerinde kalmak için her şeyi yaparlar; Başlangıçta, bu terim genellikle eşlerine finansal refah için güvenen alkolik kocaları ve uyuşturucu bağımlıları olan eşlere ayrılmıştır. Eş-bağımlı insanlar genellikle eş olsa da, bir bağımlıyla kurulan ilişkisi olan herkes eş-bağımlı olabilir.

Bir Bağımlının Ebeveyni Olmak

Bir ebeveynin çocukları kaç yaşında olursa olsun, çocuklarınızın bağımlılık sorunu olduğunu keşfetmek hoş olmayan, sert bir farkındalık olabilir. Annelerin ve babaların ebeveyn yeteneklerini veya verdikleri kararları sorgulamalarına neden olabilir. Bağımlıların ebeveynleri, tıpkı bağımlıların çocukları gibi, genellikle madde kullanım bozukluğunun gelişimi için kendilerini suçlarlar.

Bağımlılıkla mücadele eden gençler ve ergenler için, bağımlılık daha tehlikeli olarak algılanabilir, çünkü kişi tam olarak olgunlaşmamış ve hayatının çok büyük bir kısmı yaşanmamıştır. Bu aynı zamanda güçlü bir şekilde yerleşmemiş bağımlılığı durdurmaya çalışmak için kritik bir zamandır.

En azından ebeveynlerin, konu madde kullanım bozuklukları olan gençler ve ergenler olduğunda, mali durumu ve evi kontrol edebilmeleri için bir miktar güçleri vardır. Bu güç profesyonel bir müdahale almak ve tedaviyi kabul etmelerini sağlamak için kullanılabilir. Bununla birlikte, yetişkin bağımlıların ebeveynleri ile, madde kötüye kullanımı veya tedavi arama isteksizliği için sonuçlar dayatma yeteneği büyük ölçüde azalmaktadır. Ebeveynler bağımlı çocukları ile ayrı olduklarında, bu şans daha da azalmaktadır.

 

Aile Eğitimlerimiz Bütün Ailelere Açıktır, Detaylı Bilgi Almak ve Rezervasyon Yaptırmak İçin Aşağıdaki Telefon Numaralarından Bize Ulaşabilirsiniz.