4

Psikoterapi

Merkezimizde konuklarımız ihtiyaçlarına göre bireysel ve grup psikoterapi süreçlerine alınır. Bireysel psikoterapiler kişinin bağımlılık hastalığına yakalanma nedenlerine odaklanırken, grup terapileri hastalığın yeniden başlama süreçlerindeki ortak yönleri vurgular ve kişiyi maddesiz bir hayata hazırlar. Bireysel psikoterapiler ve grup psikoterapi seansları alanında uzman terapistler tarafından uygulanır.

p2

Farmakoterapi (İlaç Tedavisi)

Merkezimizde konuklarımız psikiyatrik açıdan değerlendirilir ve bağımlılık hastalığı ve
beraberinde saptanan diğer psikiyatrik bozukluklara yönelik olarak ilaç tedavisi uygulanır.

Fiziksel Terapiler

Merkezimizde özellikle yoksunluk döneminde ortaya çıkan fiziksel sorunlara yönelik olarak elektroterapi, ultrason gibi fiziksel terapiler, fizyoterapistler tarafından uygulanır. Bağımlılık hastalığı süresince ortaya çıkan kas güçsüzlükleri, denge bozukluklarına yönelik olarak kişiye özel fizik tedavi programları hazırlanır.

q6

Kendine Yardım Grupları

Rehabilitasyon programımız çerçevesinde konuklarımızın kendine yardım grupları hakkında bilgi sahibi olmaları amacıyla toplantılar düzenlenir, uygun olan kişilerin merkezimizde kaldıkları süre içerisinde mevcut kendine yardım gruplarına katılımı sağlanır ve kişilerin kendi yaşadıkları bölgelerdeki kendine yardım grupları ile bağlantıya geçmeleri kolaylaştırılır.

q4

12 Basamak Programı

Bağımlılık hastalığına yönelik olarak oluşturulmuş ve kişinin hayatının tamamına dair bir analiz çabasına giriştiği 12 Basamak Programı merkezimizde uygulanmaktadır. 12 Basamak programı grup oturumları ve bireysel basamak yazma çalışmalarını içerecek şekilde deneyimli terapistler tarafından yürütülür.

p6

Spor Programı

Rehabilitasyon programımız konuklarımızın düzenli olarak bedensel çalışma yapacak şekilde farklı spor aktivitelerine katılımını hedefler. Orman yürüyüşleri, bisiklet, fitness, TRX, pilates, yoga ile zenginleştirilen spor programımız bilardo, langırt, masa tenisi, basketbol, voleybol, su topu etkinliklerini dönüşümlü olarak içerir.

Aile Eğitimi

Rehabilitasyon programımız ailelerin tedavi ve rehabilitasyon süreçlerine katılımını amaçlamaktadır. Belli aralıklarla yapılan aile eğitim toplantıları, etkileşimli aile grup terapileri, bireysel görüşmeler ile ailelerin bağımlılık hastalığı hakkında daha donanımlı hale gelmesi sağlanır.

Her hafta cuma günleri saat 16:00'da aile eğitimleri eş zamanlı olarak hem yüz yüze hem de online olarak yürütülmektedir.

reha1
Screenshot_44

Performans Değerlendirmesi

Merkezimizde konuklarımızın tedavi ve rehabilitasyon programlarına katılımları düzenli olarak takip edilir ve puanlanır. Haftalık olarak yapılan değerlendirme kişi ile birlikte analiz edilir, geri bildirim verilir ve performans arttırmaya yönelik olarak motivasyonel görüşmeler yapılır. Belirli bir puan aralığında performans gösteren konuklarımız ödüllendirilir.

reha10
reha9

Atölye Çalışmaları

Merkezimizde dönüşümlü olarak Resim, Müzik, Elişi, Drama, Heykel/Seramik atölyeleri yapılmaktadır. Bu atölyelere katılan konuklarımız ile atölyedeki üretimleri ve katkıları değerlendirilir.