Eroin Bağımlılığı

Madde Bağımlılığı

Eroin Bağımlılığı

Eroin bağımlılığı uzun süreli ve ilk etapta yatarak tedavi programı gerektiren bir bağımlılık türüdür. Eroin, vücutta morfin gibi etkisi olan kimyasal bir maddedir. Beyaz, bej, pembemsi veya kahverengi tonlarda, pudraya benzer bir formdadır. Kimyasal yapısı itibariyle de beyine çok daha hızlı geçerek beyinde kısa sürede oldukça yoğun bir etki başlatır. Etkisi ortalama 4-6 saat sürmektedir. Bağımlılık geliştirme özelliği bakımından diğer bağımlılıklardan riski daha fazladır.

Eroin Bağımlılığı
EROİN BAĞIMLILIĞI VE TEDAVİSİ

Aynı zamanda, kötüye kullanma ve bağımlılığa en sık eşlik eden opioid maddedir. Tek seferlik kullanımda dahi bağımlılık potansiyeline sahiptir. Hızla tolerans gelişir. Eroin bağımlılığı bütüncül bir yaklaşımla tedavi edilmesi gereken bir bağımlılıktır.

Eroin kullanmaya devam ettikçe aynı etkiyi yakalamak adına, sonraki kullanımlarda daha fazla miktarda eroine ihtiyaç duyulacaktır çünkü beden ve beyin maddeye tolerans geliştirir. Bu sebeple kişi tedaviyi reddederse kısır bir döngü şeklinde kaçınılmaz olarak eroin kullanmaya devam edebilir.

Kullanan kişinin hareketleri yavaşlar, uykuya meyilli ve sakin olur. Uzun dönem kullanım sonlarındaysa ciddi kilo kayıpları, sosyal etkinlikler ve öz bakımda azalmalar meydana gelmeye başlar. Yeterli doz alınamadığında kişide yoksunluk belirtileri başlar. Kullanma isteği ve madde arama davranışı kişinin kendi hayatından bile daha önemli hale gelebilir.

Eroin kullanımını gizlemek ve temin etmek için yalan söylemeye başlanır, sorumluluklar yerine getirilememeye başlar, kişinin iş ve sosyal becerilerinde düşüşler olur. Maddi ve manevi kayıplar gün geçtikçe artmaya başlar.

Nasıl tedavi edilir?

Eroin yoksunluğu, kişinin son kullanımından belirli bir süre sonra halsizlik ve kaygı olarak kendini gösterebilir. Ardından kişi çok huzursuz hissetmeye başlar. Uyku güçlükleri yaşayabilir. Yoksunluk 36/72 saatler arasında yoğunlaşır ve şiddetlenir. Bedensel belirtilerle beraber karşı konulmakta çok zorlanılan eroin isteği olarak kendini gösterir. Yoğun huzursuzluk, kaygı, uykusuzluk, sanrılar, agresif davranışlar, bedensel ağrılar gibi semptomlar gözlemlenebilir. Bu semptomlar ortalama 5/10 arasında kaybolur. İlk başta yatarak tedavi tavsiye edilir. Yoksunluk sürecinde semptomların tedavisi için ilaç desteği kullanılmaktadır. Böylelikle kişi kendi başına ve ilaç desteği olmadan eroini bırakmaktansa semptomlarına ilaç desteği ile görece olarak daha rahat şekilde bu sancılı süreci atlatabilir. Bununla birlikte yatılı rehabilitasyon ve sonrasında ayaktan takiple psikoterapi ile desteklenmesi eroin bağımlılığında çok faydalı olmaktadır.