Bağımlılık beyni birçok düzeyde etkiler. Uyarıcılar, nikotin, opioidler, alkol ve yatıştırıcılardaki kimyasal bileşikler, kullanımdan sonra beyne ve kan dolaşımına girer. Bir kimyasal beyne girdiğinde, insanların dürtülerinin kontrolünü kaybetmesine veya zararlı bir maddeyi istemesine neden olabilir. Bir bağımlılık geliştiğinde, beyin maddenin ödülünü ister. Bu, beynin ödül sisteminin yoğun uyarılmasından kaynaklanmaktadır. Buna karşılık, birçok kişi maddeyi kullanmaya devam ederek bir dizi coşkulu duygu ve garip davranışsal özelliklerin önünü açar. Uzun süreli bağımlılığın beyin hasarı gibi ciddi sonuçları olabilir ve hatta ölümle sonuçlanabilir. Bağımlılığın Biyokimyası
Beyin, kullanılan ilaçların türü ve sayısı, sıklığı ve bağımlılığın aşaması gibi bir dizi faktöre bağlı olarak bağımlılığa yanıt verir. Örneğin, biri kokain kullanırsa, bir coşku hissi fark edecektir. Bu, kokainin psikoaktif olması ve beynin zevki ve motivasyonu kontrol eden alanını etkilemesi nedeniyle oluşur. Bu nedenle, kısa ama güçlü bir dopamin patlaması vardır – birçoğunun öforik hissetmesine neden olan kimyasal. Bu duygu o kadar yoğun olabilir ki, kullanmaya devam etmek için güçlü bir istek oluşabilir.

Kişi bir uyuşturucuyu ne kadar çok kötüye kullanırsa, hayatı tehdit eden bir bağımlılığın üstesinden gelmek için yardım almadıkça, o kadar çok kullanmaya devam edebilir. Kimyasal beyni etkilediğinde, bireyler fiziksel semptomların yanı sıra kimyasalın sinir sistemi boyunca etkisini hissedebilirler. Bunlar, hızlı bir kalp atışı, paranoya, bulantı, halüsinasyonlar ve bireyin üzerinde çok az kontrol sahibi olduğu diğer rahatsız edici hisleri içerebilir. Maliyeti ne olursa olsun alışkanlıklarını sürdürmek için maddeyi kötüye kullanmakla tüketilebilir. Madde bağımlılığının bu güçlü etkisinin bir sonucu olarak, bireyler, arkadaşları ve aileleri ile ilgili olarak tanınmayan şekillerde davranmaya başlayabilirler.

Write a comment:
*

Your email address will not be published.