Bağımlılığın, uyuşturucuların beyni “ele geçirmesiyle” ortaya çıktığı sıklıkla söylenir. Bunun ne anlama geldiğini açıklığa kavuşturmak zordur, ancak haklı olarak, karar verme sürecini tehlikeye atan ve seçim özgürlüğünü azaltan, bunları yapma arzusu karşısında bile kullanımı bırakmayı zorlaştıran, beynin istem dışı bir şekilde ele geçirildiğini ileri sürmektedir. Bağımlılıkta olan şey, tüm öğrenmeye dahil olan tamamen doğal süreçler yoluyla, beynin, maddeyi tercihli olarak fark etmek, odaklanmak, arzulamak ve aramak için sinirsel dikkat ve motivasyon yollarını aktive etmesidir. Bir seçim olarak başlayan şey bir anlamda hapishane olur.

Kötüye kullanım maddeleri doğrudan beynin ödül merkezinde hareket ettikleri için – bu, dopaminin hızlı ve yoğun bir şekilde salınmasını içerir – bağımlılık, ödül için bir kısayol olarak görülebilir ve zamanla fiziksel ve zihinsel sağlığa yüksek bir maliyeti olabilir. Bununla birlikte, ödülün aşırı cezbedici hissi, tekrar kullanım için güçlü bir durum oluşturur. Ve beynin diğer bölgelerine olan sinir bağlantı yollarıyla, beynin prefrontal kortekstekini yani karar verme merkezinin aktivitesini zayıflatır.

Bağımlılığın üstesinden gelmek genellikle sadece bir maddenin kullanımını durdurmakla kalmayıp aynı zamanda anlamlı aktiviteleri ve hedefleri keşfetmeyi veya yeniden keşfetmeyi de gerektirir; bu faaliyetler beyne daha doğal bir şekilde (ve daha kademeli olarak) ödüller sağlar. Ve çaba gerektirdiklerinden, birçok kişilik ve kişilik yönlerinin gelişmesine katkıda bulunurlar.

Write a comment:
*

Your email address will not be published.