Manik-depresif bozukluk olarak da bilinen bipolar bozukluk, genellikle zayıflatıcı bir döngüde majör depresyon nöbetleri ve mani veya hipomani – öfori, zayıf muhakeme ve aşırı risk alma aktivitesi – dönemlerini içerir. Genellikle geç ergenlik veya erken yetişkinlik döneminde başlar.

Belirtiler

Bipolar bozukluğu olan gençler ve genç yetişkinler hem depresyon (uzun süreli üzüntü, daha önce zevk aldıkları şeylere ilgi duymama, çok fazla uyuma) hem de mani (uyarılabilirlik veya sinirlilik dönemleri, abartılı özgüven, hatta pervasızlık) belirtileri gösterecektir. Birçokları için bipolar bozukluğun başlangıcı bir depresif epizodla işaretlenir; diğerlerinde, bu bir manik dönemdir. Depresif ve manik dönemler arasında ne kadar süre ve ne sıklıkta, özellikle genç insanlarda biraz farklılık gösterir.

Birinin zaten depresif belirtileri varsa, mani belirtilerini aramak özellikle önemlidir. Fark edilmeyen bir manik bileşene sahip bipolar bozukluk, majör depresif bozukluk olarak yanlış teşhis edilebilir – ancak depresyonu tedavi etmek için kullanılan ilaçlar, bipolar bozukluğu olan biri için tehlikeli olabilir ve doğru tanıyı çok önemli hale getirir.

Bipolar Bozuklukta Mani Belirtileri:

 • Sert kişilik değişiklikleri
 • Heyecanlanma ve sinirlilik
 • Şişirilmiş özgüven
 • Görkemli/sanrısal düşünme
 • pervasızlık
 • Uyku ihtiyacının azalması
 • Artan konuşkanlık, yarışan düşünceler ve dağınık dikkat
 • Psikotik ataklar veya gerçeklikten kopmalar

Bipolar Bozuklukta Depresyon Belirtileri:

 • Bir zamanlar zevk alınan şeylere ilgi veya zevk kaybı
 • Belirgin kilo kaybı veya kazancı
 • Azalmış veya artan uyku ihtiyacı
 • Uyuşukluk veya yorgunluk
 • Umutsuzluk, çaresizlik, değersizlik duyguları
 • Aşırı veya uygunsuz suçluluk
 • Ölüm, intihar planları veya gerçek bir intihar girişimi ile meşgul olma

Bipolar olan gençlerde psikotik ataklar – esasen gerçeklikten kopuk – manik ataklar ve şiddetli depresif ataklar sırasında ortaya çıkabilir. Manik bir epizod sırasında bunlar, “Uçabilirim!” demek gibi sanrılı düşünmeyi içerebilir. Psikoz genellikle bipolar bozukluğun ilk dışa dönük belirtisidir.

Bipolar Bozukluk Tedavisi

Tüm ailenin katılımı olduğu gibi, bipolar bozukluğun tedavisi için ilaç tedavisi esastır.

Bipolar bozukluk genellikle ilaçlara ek olarak bilişsel davranışçı terapi (CBT) ile tedavi edilir. BDT, bozukluğu olan çocuklara ve ergenlere, ataklarını neyin tetiklediğini, düşüncelerinin duygularını nasıl etkilediğini ve bunları nasıl kontrol edip yöneteceklerini anlamalarına yardımcı olur. Sosyal ritim terapisi adı verilen özel bir BDT formu, düzenli ve öngörülebilir rutinleri teşvik ederek semptomların azaltılmasına yardımcı olur. Aile terapisi genellikle, manik veya depresif dönemlerin başlamasını önlemek için semptomları takip etme ve stres seviyelerini yönetme konusunda ebeveynleri ve diğer aile üyelerini meşgul etmek için kullanılır.

Bipolar Bozukluk ve Madde Kullanımıyla Etkileşim

Bipolar bozukluğu olan bireylerin yaklaşık yüzde 60’ında birlikte ortaya çıkan bir madde kullanım bozukluğu vardır. İlaçlar bipolar bozukluğun en görünür belirtisi olan manik atakları tetikleyebileceğinden, birçok ergen ve genç yetişkin, madde kullanımı sorunları için yardım aradıktan sonra bipolar bozukluk tanısı alır.

Bipolar bozukluğun davranışsal belirtileri de sıklıkla madde kullanım sorunlarına yol açar. Dürtüsellik, bipolar bozukluğun tanımlayıcı bir belirtisidir – yalnızca manik dönem sırasında değil, aynı zamanda bölümler arasında. Bipolar bozukluğu olan gençlerin bu nedenle uyuşturucu ve alkolü her zaman denemeleri daha olasıdır.

Son olarak, birçok bozuklukta olduğu gibi, uyuşturucu ve alkol kullanımı tanıyı zorlaştırır ve tedaviyi zorlaştırır. Bipolar bozukluğu yönetmek için kullanılan ilaçların, gençlerin sevmediği ve sıklıkla almayı reddettiği kilo alma ve halsizlik gibi yan etkileri vardır. Ek olarak, stabil aşamalarda yardıma ihtiyaçları olmadığına ikna olabilirler veya kendi kendine ilaç almayı tercih edebilirler. İlaç uyumsuzluğu, duygudurum epizodlarının sıklığının ve şiddetinin artmasına neden olan bipolar bozuklukta madde kullanımının yaygın bir sonucudur.

 

 

Write a comment:
*

Your email address will not be published.