Opioid salgınının giderek daha fazla dikkat çekmesiyle birlikte, bağımlılık konusu hiç olmadığı kadar araştırılıyor. Araştırmacılar, bir madde kullanım bozukluğu geliştirmek için risk faktörlerini saptayabildiler. Bu veriler, risk altındaki kişilerin belirlenmesinde ve risklerini azaltmak için erken müdahale tekniklerinin uygulanmasında etkili olmuştur. Erken müdahale edebilmek için sizin veya tanıdığınız birinin madde kullanım bozukluğu geliştirme riski altında olup olmadığını öğrenmek için okumaya devam edin.

Genetik

Ulusal Bağımlılık ve Madde Suistimali Merkezi’ne göre, genetik, madde kullanım bozukluğu geliştirme riskinin %50-75’ini oluşturmaktadır. Bu, akrabanızda bu tür bir bozukluk varsa, sizin de bir hastalık geliştirme riskiniz olduğu anlamına gelir.

Çevresel faktörler

Fiziksel, duygusal veya cinsel istismar veya travma yaşamış kişilerin madde kullanım bozukluğu geliştirmesi daha olasıdır. Aile üyeleri, arkadaşlar veya akranlarının aşırı derecede veya bağımlı bir şekilde uyuşturucu veya alkol kullandığına tanık olan insanlar da öyle. Birisi bağımlılık yapan maddelere eriştiğinde veya müzik ve televizyon gibi uyuşturucu ve alkol kullanımını gösteren medyaya maruz kaldığında, madde kullanım bozukluğu geliştirme riski artar.

Psikolojik faktörler

Anksiyete veya depresyon gibi mevcut bir zihinsel sağlık durumu olan kişilerin, olmayanlara göre bir madde kullanım bozukluğu geliştirmesi daha olasıdır. Birinin kumar, yemek veya porno gibi bir süreç bağımlılığı zaten varsa, o da yüksek risk altındadır. Ek olarak, dürtü kontrolü ve heyecan arayışı ile mücadele eden kişiler de madde kullanım bozukluğu geliştirme riski altındadır.

İlk Kullanım Yaşı

Alkol almaya veya uyuşturucu kullanmaya erken yaşta başlayan kişilerin, yetişkinliğe kadar bekleyenlere göre madde kullanım bozukluğu geliştirme olasılığı daha yüksektir.

 

Bir kişinin bir madde kullanım bozukluğu geliştirme riski altında olması, onların garantili olduğu anlamına gelmez. Risk faktörlerine sahip olmak, madde kullanım bozukluğu geliştirme şansınızın, bu risk faktörlerine sahip olmayan birine göre daha yüksek olduğu anlamına gelir. Ne kadar fazla risk faktörünüz varsa, müdahale etmediğiniz sürece bir bozukluk geliştirme şansınız o kadar artar. Uygunsa terapi ve ilaç tedavisi gibi müdahaleler birinin riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

Write a comment:
*

Your email address will not be published.