Çoğu insan genellikle uyuşturucu kullanımının nedenlerini daha iyi anlamak ister. Fiziksel faktörlerin dışında, bağımlılığa yol açan artan tolerans gibi, insanı ilk başta uyuşturucuya yönelten şeyin ne olduğunu sorabilir? Bu sorunun cevabı kişiden kişiye değişebilir. Bununla birlikte, birçok araştırmacının üzerinde anlaştığı bir cevap, düşük benlik saygısıdır. Benlik saygısı, kişinin kendi yeteneklerine olan güveni olarak tanımlanır. Bu tür bir öz saygı, bir kişinin uyuşturucuları kötüye kullanma olasılığında çok önemli bir rol oynar; bu da bir uyuşturucu bağımlılığı tedavi programının düşük benlik saygısını etkileyen faktörlerle mücadele etmek ve bunları iyileştirmek için çalıştığı anlamına gelir. Düşük Benlik Saygısının Etkileri Bir kişinin özgüveni düşük olduğunda, çevrelerindeki dünyadan ve bunun sonucunda ortaya çıkan eylemlerinden daha fazla etkilenebilirler. Örneğin, düşük benlik saygısına sahip bir kişi, olumsuz düşünce veya duyguların üstesinden gelmekte zorlanabilir ve bu nedenle bu olumsuz düşünceleri olumlu düşüncelere dönüştürmek için dış deneyimlere veya faaliyetlere yönelebilir.

Uyuşturucular,olumsuz bir durumda veya ruh halinde yöneldikleri dış faaliyetlerden biri olabilir. Texas Üniversitesi Ruh Sağlığı ve Danışmanlık Merkezi, düşük benlik saygısının gelişme eksikliğine ve/veya uyuşturucu veya alkol tüketimine eğilime yol açabileceğini bildirdi. Bu, düşük benlik saygısı ile uyuşturucu kullanımı arasında bir tür bağlantı keşfeden birçok çalışmanın sadece bir örneğidir.
Bununla birlikte, çoğu durumda, düşük benlik saygısı ile bağımlılık arasında doğrudan bir bağlantı olmadığını anlamak önemlidir. Aile öyküsü, diğer zihinsel veya davranışsal bozukluklar ve daha fazlası gibi uyuşturucu bağımlılığı nedenlerinde rol oynayan birçok başka faktör olabilir.
Uyuşturucu İstismarı Tedavisi Yoluyla Benlik Saygısını Artırma Benlik saygısını iyileştirmenin, bağımlılıktan kurtulan bir kişi üzerinde olumlu bir etkisi olabileceği mantıklıdır. Düşük benlik saygısı, uyuşturucu kullanımı nedenleri arasında katkıda bulunan bir faktör
olabileceğinden, bu nedenlerden birinin çözülmesi yardımcı olabilir. Aslında, birçok uyuşturucu
bağımlılığı tedavi programı, depresyon, anksiyete veya diğer duygudurum bozuklukları gibi benlik
saygısını etkileyen bazı durum ve bozuklukları ele almak üzere tasarlanmıştır.

Write a comment:
*

Your email address will not be published.