Bağımlılık bir Aile Hastalığıdır
Madde kullanımı sadece etki altındaki kişiyi değil, ailedeki herkesi etkiler. Ulusal Alkolizm ve Uyuşturucu Bağımlılığı Konseyi’ne göre, bağımlılık bir aile hastalığıdır. Bu, iyileşmenin sevdiklerinizi de kapsaması gereken bir süreç olduğu anlamına gelir. Aslında çoğu insan, destek sistemlerinin teşvik edilmesi nedeniyle tedaviye başlar, üyeleri bir müdahale veya alım sürecinin diğer yönlerini organize etmiş olabilir.
Uyuşturucu ve alkolün sürekli olarak kötüye kullanılması, insanların temel düzeyde davranışlarını değiştirir. Aile tarafından sevilen birey, daha önce olduğu gibi görünmeyebilir veya davranmayabilir, bu da aileyi ve sosyal çevreyi etkileyebilir. Dahil olan herkesin başa çıkmayı öğrenmesi ve aile üyelerine olumlu değişiklikler yapmalarına yardımcı olması önemlidir.
İyileşmede Aile Desteğinin Önemi
İyileşme sürecinde arkadaşların ve ailenin önemini geniş çapta araştırma ile ortaya koymuştur. Araştırmalar, daha yüksek düzeylerde pozitif aile desteğinin, genel olarak daha düşük nüks oranlarına katkıda bulunduğunu göstermektedir. Ek olarak, kardeşlerin, ebeveynlerin ve çocukların iyileşme sürecine dahil olması, gelecekte diğer aile üyelerinin maddeleri kötüye kullanma olasılığını azaltabilir.
Terapiler ile geliştirilmiş aile iletişimi, ilişki sağlığını ve aile biriminin işlevselliğini geliştiren sağlıklı bir duygu alışverişine katkıda bulunabilir. Denetimli terapötik tartışma, dahil olan herkesin tarafsız, güvenli bir alanda fikirlerini dile getirmesine yardımcı olur ve herkesin hedefler belirlemek için birlikte çalışmasına izin verir. Bu, sevilen kişiyi iyileşme konusunda motive eder, tedavi sırasında ve sonrasında ne olacağına dair beklentiler oluşturur ve grubun tüm üyeleri arasında korku ve stres duygularını hafifletir.
Bu eylemlerin bağımlı kişi üzerinde neden bu kadar çok etkiye sahip olduğunu tam olarak anlamak için, ailenin sistematik bir toplum olduğunu bilmek önemlidir. Bu, bir kişinin davranışı değiştiğinde, her bir aile üyesinin davranış şeklini değiştirdiği anlamına gelir. Örneğin, kişi aktif bağımlılıkla mücadele ettiğinde, genellikle yetersiz işlev görür ve sorumsuzca davranır. Bu, ev ortamını istikrarsızlaştırır ve sistemdeki herkes için ilişkileri değiştirir: ebeveynler, çocuklar, kardeşler, eşler ve arkadaşlar telafi etmelidir. Çoğu zaman, aile üyeleri, sevdikleri birinin bağımlılığına yanıt olarak kendi sağlıksız başa çıkma mekanizmalarını geliştireceklerdir. Bu, sağlıklarını, mali durumlarını ve psikolojik refahlarını etkiler. Hayat daha kaotik hale gelir ve sorumluluklar değişir, inemeyeceğiniz bir hız treninde olma hissi yaratır.
Neyse ki, bu etki iki yönlüdür. Ailenin geri kalanı bir araya geldiğinde, bağımlı kişinin dünya görüşü ve ayıklığı üzerinde inanılmaz bir etkisi olur. Kişiyi iyileşmeye teşvik etme taahhüdünde bulunan aile, ortak hedefler oluşturmak için dengede kalır ve hizalanır.
Sevilen birinin bağımlılık tedavisine dahil olmanın çok çeşitli yolları vardır. Aile üyeleri kendilerini iyileşme sürecini planlamaya, sevdiklerinin etkilediği tedavi programını ve madde kullanım bozukluğunu öğrenmeye, istendiği gibi gruplara veya randevulara katılmaya ve genellikle tedavideki kişiyi cesaretlendirmeye adayabilir. Destekleri birçok şekilde olabilir, ancak her zaman yargılayıcı olmayan, sağlam ve doğası gereği olumlu olmalıdır.

Write a comment:
*

Your email address will not be published.