Kumar, kazanç isteği ile oynanan kar ve zararı şansa bağlı olan oyun demektir. Şans, bahis oyunları, iddiayı da içine alan geniş bir yelpazededir. Kumar bağımlılığı da tıpkı alkol, madde bağımlılığı gibi beyni olumsuz etkileyen bir hastalıktır. Beynin ödül sistemini uyarmaktadır. Kişi, kumar oynamayı kontrol edemez hale gelmektedir. Böylelikle, kendine, aileye ve topluma da ciddi zararlar vermektedir.
Kumar bağımlılığı ilk kez 1980’de klinik bir tanı olarak ele alınmıştır. Kumar oynayan herkese bağımlı diyemeyiz. Kişide işlevsellik bozulduğunda, ilişkilerine etkisi olmadığında bozukluk olmayabilir. Kumar bağımlılığının belirtilerinde en yaygın olanları, kişilerin kumar oynamaya tamamen kapılması, olumsuz sonuçlarına rağmen oynamaya devam etmeleridir. Kumar bağımlılığı diyebilmemiz için DSM V’in belli kriterleri vardır.

12 aylık bir süre içinde, en az 4’ü belirgin sıkıntı ya da işlevsellikte düşüş, sürekli ve yineleyici kumar oynama davranışın olması gerekmektedir.

1. Giderek daha çok para ile kumar oynamak.
2. Bırakma girişimleri sırasında huzursuz olmak.
3. Bırakamamak ve kontrol edememek.
4. Kumar hakkında sıklıkla düşünmek.
5. Sıkıntılı zamanlarda, problemlerden kaçma yolu olarak kumar oynamak.
6. Kumar yolu ile kaybedilen parayı geri alabilmek için defalarca oynamak.
7. Kumar davranışını gizlemek için yalan söylemek.
8. Kumar nedeniyle aile, sosyal ilişkiler ve okul, iş ilişkilerini tehlikeye atmak.
9. Kumar oynamak için borç para almak.

Kumar bağımlılığının tedavisinde, yapılan çalışmalarda ilaç tedavilerinin etkinliğinin kısmi olduğu bulunmuştur. Ancak, bağımlılığın yanı sıra depresyon, anksiyete, psikotik bozukluklar gibi ek tanı var ise etkinliği artmaktadır. Bilişsel davranışçı terapi ve kendine yardım grupları da etkilidir. Kumar bağımlılığınızın olduğunu düşünüyorsanız, kendinizin ve ailenizin profesyonel destek alması çok önemlidir. Kumarın vermiş olduğu zararları tespit etmek, bırakma konusunda motivasyon kazandırmak, kişinin dürtülerini kontrol ediyor olmak tedavide oldukça önemlidir. Aynı zamanda, kumar davranışının sebeplerini, sürdüren etkenleri ve kişinin kumar isteği ile nasıl başa çıkacağını ele almak gerekmektedir. Ailelerin de bilinçlenmesi, kumar bağımlılığının patolojik bir durum olduğun kabullenmesi önemlidir. Ailenin para yönetimini, aile içi iletişim becerilerini ve uygun ebeveyn tutumlarını da bilmesi tedavi açısından oldukça yararlıdır.

Uzm. Kln. Psk. Gülşah TEKMİL IŞIN.

Write a comment:
*

Your email address will not be published.