Uyuşturucu ve alkol denemsi yapan gençler yeni değil; ancak sosyal ağ siteleri, ergenlerin uyuşturucuya maruz kalması için yeni ve tehlikeli fırsatlar sunmaktadır. Gençler, sosyal medyada gördüklerinin etkilerine karşı benzersiz bir şekilde savunmasızdır, çünkü bu yaş grubu akran etkilerine ve baskısına son derece duyarlıdır. Instagram, Facebook ve Snapchat gibi siteler, çocukların uyuşturucu ve alkol içeren riskli davranışlarda bulunan hem ünlü hem de normal kişilere maruz kaldığı bir ortam sağlar. Ergenler sadece bu davranışta bulunan ünlülere ve “etkileyicilere” değil, arkadaşlarına ve ailelerine de maruz kalmaktadır. Bu tür içerikler, yasadışı ve reçeteli ilaç kullanımı ile
aşırı içki içme gibi davranışları normalleştirir ve güzelleştirir; bu da gençlerin yanlış bir şekilde aynı şeyi yapmanın uygun olduğuna inanmalarına neden olur.

Columbia Üniversitesi'ndeki Ulusal Bağımlılık ve Madde Suistimali Merkezi tarafından yürütülen bir araştırma, popüler sosyal medya kuruluşlarını düzenli olarak kullanan gençlerin, sosyal medyayı kullanmayan veya daha az kullanan ergenlere göre daha fazla içme, uyuşturucu kullanma ve tütün satın alma olasılıklarının daha yüksek olduğunu buldu. Ankette 2000 ergene uyuşturucu kullanımı ve sosyal medya alışkanlıkları soruldu ve %70'i herhangi bir günde sosyal medya kullandıklarını söyledi. Araştırmacılar, sosyal medyayı kullanmayan veya seyrek kullananlarla karşılaştırıldığında, bu sonuçlara ulaştı:

* Sigara satın alma olasılığı 5 kat daha fazla
* 3 kat daha fazla içme olasılığı
* Esrar kullanma olasılığı 2 kat daha fazla

Pazarlama ve reklam yoluyla uyuşturucuya maruz kalmaya ek olarak, sosyal medya, madde bağımlılığına yol açabilecek birçok akıl sağlığı sorununun katalizörüdür. Sosyal medya, her şeyin küratörlüğünü yaptığı bir dünyada sosyal karşılaştırmayı sürdürür; bu, özellikle sosyal karşılaştırma karşısında depresif bilişlere daha yatkın olan gençler için sorunludur. Sosyal medya kullanımı, gençler arasında depresyon, uyku bozukluğu ve düzensiz beslenme gibi zihinsel sağlık sorunları ile ilişkilidir.

Sigara ve alkol gibi maddelerin medyada tasvir edilmesi, madde kullanımı ile sosyal statü/dahil olma/arzu edilirlik arasında muhtemelen olumlu ilişkilere yol açmaktadır. Bu olumlu çağrışımların
çoğu ilkokuldan önce oluşturulduğundan ve muhtemelen gençlerin madde kullanımını teşvik ettiğinden, bu etkiye karşı koymak için erken müdahale önemlidir.

Write a comment:
*

Your email address will not be published.