Günümüzde birçok danışan bazı sebeplerden dolayı fiziksel terapiye gitmekte zorlanmaktadır. Online terapi, pandeminin de etkisi, insanların yoğunlaşan iş temposundan dolayı zaman ayıramamaları, çevresinde gidecek psikolog bulamamaları, psikolog olsa bile gitmeye cesaret edememeleri ve aynı zamanda yurt dışında yaşayan kişiler için de kendi dillerinde terapi almak istediklerinde başvurdukları bir yöntemdir. Kanser, fiziksel engel ve salgın hastalıklar gibi nedenlerden dolayı oluşabilecek her türlü hastalık tehditine karşı da kalabalık ortamlara girmeyi tercih etmeyen kişiler için de oldukça yararlıdır.
Online terapi, her problemi olana veya her danışana yapılmaz. Psikiyatristin ve klinik psikoloğun yaptığı ön değerlendirme ile belirlenir. Dikkat edilen birçok kriter mevcuttur. İntihar düşünceleri olan, bağımlılığı olan, gerçeklik algısı bozulmuş hastalarda da uygulanması uygun değildir. Yatarak tedavi olmadan yalnızca online terapi almak isteyen bağımlı kişiler için faydalı değildir. Rehalife’ta öncelikle kişinin belli bir süre rehabilitasyon programına katıldıktan sonra alanında uzman doktorun danışanının terapiye uygunluğuna onay verdikten sonra online terapi yapılmaya başlanmaktadır.
Online terapi nasıl yapılır?
Online terapi için psikolog ile danışan uygun gün ve saat belirler. Yapılacak iletişim yöntemi skype, zoom gibi görüntülü konuşma araçları belirlenir. Bu şekilde online terapi gerçekleştirilir. Terapinin süresi yüz yüze terapilerde olduğu gibi 45-50 dakika ve haftada bir olmaktadır. Bu terapi sırasında yapılan konuşmalar gizlilik ilkesine bağlı olarak gizli kalmaktadır. Kişinin kendisine zarar vermesi ya da başkalarına zarar vermesi durumları haricinde üçüncü şahıslarla terapi bilgileri paylaşılmaz. Yapılan çalışmalarda, fayda olarak baktığımızda da online terapinin yüz yüze terapilerden bir farkı olmamaktadır. Pandemi gibi bir süreç yaşarken bağımlı kişilerin medikal tedavi ve psikoterapiden geri kalmamaları açısından online terapi oldukça yararlıdır.
Uzm. Kln. Psk. Gülşah TEKMİL IŞIN.

Write a comment:
*

Your email address will not be published.