Sosyal fobi diye de bilinen sosyal anksiyete bozukluğuna toplumun %3’ü ila %18’i sahiptir. Bu kişiler toplum önünde rezil olma, eleştirilme gibi düşüncelerden dolayı aşırı bir kaygı yaşamaktadırlar. Aynı zamanda, kaygılarının dışarıdan farkedilmesinden de utanırlar. Bu kişiler tek bir şeyden kaygılanmazlar. Sosyal ortamlarda konuşmak, başka insanlar ile bir şeyler yiyip içmek, başkalarının izlediği zamanlarda çalışmak, yazmak, telefonda konuşmak bu kaygılardan sayılabilir. Bedene yansıyan bu kaygılar kendisini terleme, çarpıntı, titreme, kızarma gibi fiziksel belirtiler şeklinde gösterebilir. Böylece kişi, bu belirtileri yaşamamak ve kaygılanmamak için sosyal ortamlardan kaçınmaya ya da mecburen girmesi gerekiyorsa da konuşmamaya özen gösterir.

Genellikle ergenlik döneminde sıklıkla başlayan bu anksiyete, eğer tedavi edilmezse yetişkinlikte de devam eder. Hatta kişi kendini, sosyal anksiyetesi ile baş etmek için alkol ve uyuşturucu gibi maddeleri kullanırken bulabilir. Sosyal fobik kişilerin %19’unda alkol ve madde bağımlılığı görülmektedir. Çünkü, alkol aldıklarında sosyal ortamlarda daha rahat konuştuklarını, utanmadıklarını ve daha cesur olduklarını bildirmişlerdir. Alkol ve madde bağımlılığı, sosyal anksiyetesi olan erkeklerde daha fazladır. Araştırmalarda, utangaç erkeklerde, utangaç olmayanlara göre esrar, kokain, amfetamin gibi uyuşturucuların kullanımının daha fazla olduğu bulunmuştur.

Sosyal anksiyete bozukluğunun tedavisine baktığımızda öncelikle ilaç tedavisi kullanılabilir. Aynı zamanda, bilişsel davranışçı terapi (BDT) ekolünün tedavide çok etkili olduğu bilinmektedir. BDT’nin amacı, kişinin mantıksız düşüncelerinin yerine daha mantıklı düşünceler koymasını sağlamak ve kaygı duymasına neden olan durumlardan kaçınmamasını sağlamaktır. Bunu yaparken öncelikle, kişinin kaygısının altındaki nedenler araştırılır. Daha sonra ise bu kaygılar ile yüzleşmesi sağlanır. Sistematik duyarsızlaştırma ile kişi kaygı ve korkularıyla başa çıkmayı öğrenmektedir. Bu nedenle, eğer sosyal kaygınız varsa geç olmadan psikolojik destek almanız gerekmektedir. Eğer tedavi alınmazsa, fiziksel ve psikolojik sağlık, sosyal iletişim ve bağımlılık gibi alanlarda problemler yaşanabilir.

Klinik Psikolog Gülşah TEKMİL IŞIN.

Detaylı bilgi için arayınız.

05058660217

Write a comment:
*

Your email address will not be published.