Doğa ve yetiştirme, insanlar olarak sosyal yaratıklar olduğumuzu dikte eder. Aslında, sosyal iyilik, Madde Bağımlılığı ve Ruh Sağlığı Hizmetleri İdaresi tarafından özetlenen iyilik halinin sekiz boyutundan biridir.

Sosyal etkileşim size rahatlık sağlayabilir, daha sağlıklı yaşam tarzlarını teşvik edebilir, zor deneyimler veya duygularla başa çıkmanıza yardımcı olabilir ve farklı bakış açıları sunabilir. Ancak sosyal iyiliğin yaşamınızı iyileştirebileceği gibi, sosyal izolasyon da ona zarar verebilir.

Sosyal izolasyonun etkileri, bir kişinin özellikle fiziksel, duygusal ve bilişsel sağlığı için önemli sonuçlar doğurabilir. Bağımlılıkla mücadele eden veya bağımlılıktan kurtulan biri için sosyal izolasyon, daha derin bir uyuşturucu bağımlılığı yoluna gidebilir ve hatta bir nüksetmeyi tetikleyebilir.

COVID-19 Pandemisi Sırasında Sosyal İzolasyonun Etkileri

COVID-19 pandemisinin bir sonucu olarak günümüzün önlem alma ortamında, sosyal izolasyon, iyileşme sürecindeki bireylere ciddi zararlar verebilir. Aktif olarak bağımlılıkla mücadele eden biri için sosyal izolasyon, sağlıksız davranışların daha derin bir yolunu açabilir. Ve COVID-19 sırasında bir rehabilitasyon programına katılmanın hala güvenli olduğu düşünülse de pandemi sırasında rehabilitasyona katılmayı gerçekte olduğundan daha zor gösterebilecek durumlar var.

Sevdiğiniz birinin uyuşturucu veya alkolü kötüye kullandığından veya bu eski alışkanlıklara yeniden başladığından endişeleniyorsanız, sosyal izolasyon ve bağımlılığın etkilerini öğrenmenin zamanı geldi.

Sosyal İzolasyon Yalnızlık ile Aynı Şey mi?

Sosyal izolasyon ile sadece yalnız hissetmek arasında fark vardır. Bir kişi, yalnız yaşıyorsa, herhangi bir iş veya topluluk organizasyonuna veya kulübüne katılmıyorsa ve sevdikleriyle nispeten az veya seyrek temas halindeyse sosyal olarak yalıtılmış olarak kabul edilir.

Öte yandan yalnızlık, üzgün veya endişeli olan bir kişinin duygusal olarak başkalarından kopmuş hissetmesidir. Sosyal olarak izole olan bazıları yalnız hissetmeyebilir ve insanlarla çevrili bazıları hala tamamen kendi başlarına gibi hissedebilirler.

Her iki durumda da araştırmalar, sosyal izolasyondan veya yalnızlıktan muzdarip olmanın bir kişinin sağlığı için büyük sorunlara neden olabileceğini göstermektedir.

Sosyal İzolasyon Bir Kişiyi Nasıl Etkileyebilir?

Diğer insanlarla bağlantınız olmadığında, ek stres veya endişe hissedebilirsiniz. Bilinçli olarak fark etmeseniz bile, vücudunuza zarar verebilir. Aslında, bazı araştırmalar sonuçların obezite, sigara içme veya yüksek tansiyon gibi diğer sağlık faktörleri kadar ciddi olabileceğini göstermiştir.

Duygusal olarak, sosyal olarak izole edilmiş bireyler aşağıdakilerle mücadele edebilir:

 

  • Kaygı
  • Depresyon
  • Kendine güvensiz
  • Stres

 

Bir kişinin zihinsel yetenekleri de aşağıdakiler dahil olmak üzere olumsuz etkilenebilir:

  • Can sıkıntısı
  • Rasyonel düşüncede düşüş
  • Konsantrasyon zorluğu
  • Halüsinasyonlar veya vücut dışı deneyimler
  • Zamanı takip edememe

 

Sosyal İzolasyon ve Bağımlılık Nasıl Karışıyor?

Bağımlılık hastalığı, bir kişiyi sosyal izolasyona ve tam tersine itebilir.

Hem sosyal etkileşim hem de ilaçlar, bir kişinin dopamin tepkisini uyarma yeteneğine sahiptir. Fiziksel ve duygusal bağlılık, beynin iyi duygular üretmesine neden olur ve bu sistem devreye girmediğinde, kişi kendi kendini tedavi etmeye çalışabilir. Bağımlılıkla mücadele edenler için yanlış koşullar altında ölümcül bir karışım oluşturabilir.

Yalnızlık ve Bağımlılık

Bir kişi uyuşturucu veya alkolü kötüye kullandığında, genellikle destek yapılarından uzaklaşır. Aile ve arkadaşlar, yardım etmeye çalıştıklarında, birey ya da bir bağımlıyla ilişkilendirilmiş olma damgası nedeniyle itilip kakılabilirler. Bu, sosyal izolasyon ve yalnızlığın tüm olumsuz etkilerine yol açabilir ve bunlar, uyuşturucuyu bırakmanın acı verici duygularıyla daha da güçlenir.

Sosyal İzolasyonda Nüksün Önlenmesi

Kişi bir süredir bağımlılıktan iyileşme sürecindeyse sosyal izolasyon, burada belirtilen tüm nedenlerden dolayı onları tekrar uyuşturucu bağımlılığına itmek için güçlü bir tetikleyici olabilir. Ne yazık ki, sosyal izolasyon ve nüksetme genellikle el ele gider, çünkü güçlü bir destek yapısı, bağımlılıktan kurtulmada sürekli başarı için hayati önem taşır.

Write a comment:
*

Your email address will not be published.