Spor yapmanın fiziksel faydaları zaten bilinmektedir. Egzersiz, daha güçlü kemikler ve kaslar oluşturabilir, kilonuzu yönetmenize yardımcı olabilir, kan basıncınızı ve kolesterolünüzü düşürebilir ve kalp hastalığı riskinizi azaltabilir. Ancak bilmeyebileceğiniz şey, takım sporunun zihinsel sağlığınız üzerinde de sağlayabileceği bazı büyük faydalar olduğudur:

Bir ekibin parçası olmanın sosyal yönü, sağlığınız için harikadır. Sosyalleşme, iyi bir zihinsel sağlığın sürdürülmesinde çok önemli bir faktördür. Bir ekibin parçası olmak, başka türlü sahip olamayacağınız bir destek ağını ekler.

Spor, kendini kanıtlamış bir stres gidericidir. Önceden sahip olabileceğiniz düşünceleri ve endişeleri geride bırakarak, kendinizi elinizdeki göreve tam olarak uygulamanızı sağlar. Bunun yerine spor, vücudunuzun doğal mutlu kimyasalları olan endorfin salınımını uyarır.

Başkalarının yanında bir spor yapmak bize takım çalışmasının değerini öğretir. Spor, onu okumak ya da onun hakkında ders vermek yerine, onu uygulamaya koymaya zorlar. Ayrıca hayatın her alanında uygulanabilecek liderlik becerilerinin geliştirilmesine yardımcı olur.

Takım sporları, aksiliklerle nasıl başa çıkılacağını öğretir. Hiçbir takım her zaman kazanmaz. Bir kayıp veya kötü performansla başa çıkmak, ondan öğrenmek ve tekrar denemek, yolculuğun bir parçasıdır. Aksaklıklar dayanıklılığı artırır ve bu, günlük yaşama taşınabilir, zor zamanları atlatmanıza ve onlardan bir yol bulmanıza yardımcı olur.

Spor yapmak, daha iyi bir gece uykusu çekmenize yardımcı olur. Hepimiz uykunun genel sağlığımız için ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Egzersiz ya da müsabakalardan sonra, zihin ve beden iyi bir gece uykusu için hazırdır.

Write a comment:
*

Your email address will not be published.