Sağlıklı bir uyku bireylerin bilişsel, fiziksel ve ruhsal durumları için oldukça önemlidir. Ulusal Uyku Vakfı (National Sleep Foundation) yetişkin kişilerin 7-9 saat arası uyuması gerektiğinin önemini bildirmişlerdir. Bu saatlerden daha az ve kalitesiz uyku uyuyan kişilerde stres, depresyon ve anksiyete görülme sıklığı daha fazladır. Bu da yaşam kalitesinin azalmasına sebep olur.

Uyku kalitesini olumsuz yönde etkileyen faktörlerden en önemlisi alkol kullanımıdır. Alkol kullanım bozukluğu olan bireylerde uykusuzluk sık görülmektedir. Bu kişiler uykuya dalmakta ya da uykuyu sürdürmekte sıkıntı yaşarlar. Kişiler uykuya geçmek, stres ve anksiyete seviyesini azaltmak için alkol alarak sızmayı tercih ederler. Bu da ertesi günü alkolün etkisi ile geçirmenin yanı sıra kalitesiz uykuya da sebep olur. Alkol kullanımına bağlı olarak uyku hafiflemesi olabilir.

Uyku Bozuklukları ve Alkol Bağımlılığı

Kişiler sık sık uyanabilir. Bunun nedeni uyku latansında azalma, yavaş dalga uykusunda artış ve REM uykusunda azalmaya yol açmasıdır. Sirkadiyen ritim melatonin azalması sebebiyle de bozulur. Kişi için gece gündüz ayrımı ortadan kalkar. Aynı zamanda, kabuslar, uyku bölünmeleri de meydana gelir. Bunun yanı sıra da iştah problemleri, dikkat eksikliği, baş ve mide ağrıları görülebilir. Zamanla uykuya yalnızca alkol alarak geçen bir kişi için bağımlılığa yol açar. Artık alkol almadan uyuyamaz hale gelir. Başlarda, uyku öncesi içilen alkol uykuya daldırmakta kolaylık sağlayabilir ancak zamanla uyku boyunca sürekli uyanık kalmaya sebep olur.

Tedavide öncelikle kişinin bağımlılığı esas alınarak tedavi uygulanmalıdır. Uyku için ek ilaç tedavileri uygulanabilir. Uyku hijyeni kuralları kişiye öğretilmelidir. Sağlıklı bir uyku için uyku hijyeni kurallarına dikkat etmek önemlidir. Gece belli bir saatte yatmaya ve sabah belli bir saatte kalkmaya özen göstermek, fiziksel aktiviteleri gün içinde yapmak, açık havada yürüyüş yapmak, yatmadan hemen önce yemek yememek, yatağı sadece uyku için kullanmak, telefon gibi ekranlara maruz kalmadan uyumaya çalışmak önemlidir. Aynı zamanda, gevşeme egzersizleri ve bilişsel davranışçı terapinin de uyku bozukluklarının psikolojik tedavisinde etkili olduğu görülmektedir.