Yeme bağımlılığı kişinin ne kadar çabalarsa çabalasın belli gıdaları yeme konusunda kendini kontrol edememesi durumudur. Tıpkı alkol madde bağımlısı bireyin uyuşturucuya şiddetli arzu duyması gibi yeme bağımlısı da bağımlısı olduğu gıdalara örneğin yağ ve şekeri yüksek olan gıdalara dair dayanılmaz bir istek duymaktadır. Fonksiyonel beyin görüntüleme çalışmaları, güzel kokan lezzetli gıdaların uyuşturuculara benzer pekiştirme özelliği olduğunu göstermiştir. Bu gıdalar yendikçe aşerme artmaktadır daha sonra ise aşermeye bağlı kontrolsüz yeme atakları olmaktadır. Ardından suçluluk hissedilse bile yemeye devam edilir. Kendine sınırlama getirmesine rağmen bunlara uymakta zorluk çekilir. Bazen de kişi bazı duygular ile başa çıkamadığında daha çok yemek yer.

Yani, bağımlılığın türü ve nesnesi ne olursa olsun beyinde yarattığı kimyasal değişimler aynıdır. Bu kimyasal değişimler yani dopamin ve serotonin, duygu ve davranışlarımızı doğrudan etkilemektedir ve böylece iradeyi ortadan kaldırmaktadır.

Kişi yeme davranışının altındaki sebepleri anlamak ve bu davranışı değiştirmek için bilişsel davranışçı terapi yönteminden fayda sağlayabilir. Bunun için düzenli psikoterapi seanslarına katılması gerekmektedir.

Write a comment:
*

Your email address will not be published.