Kronik bir beyin hastalığı olan alkolizm, bireyin zihinsel, fiziksel ve duygusal olarak sağlıksız bir yaşam sürmesine sebep olmaktadır. Dünya’ da milyonlarca yetişkin ve ergeni etkileyen bu problem hafif, orta ve şiddetli olarak sıralanabilir. Alkolizm problemi olan kişilerde birtakım sosyal problemler, iş yaşamlarında başarısızlıklar ve de sağlık açısından düzensizliklere yol açtığı görülür. Alkol kullanım problemini tanımlamak ya da fark etmek her zaman söylendiği kadar kolay olmayabilir. Bu sebepten dolayı karşılıklı olarak sözlü yapılacak olan görüşme ve terapiler ile bu bozukluk ile alakalı temel bilgileri anlamak ve tanı koymak açısından önemlidir.

Önemli ve bilinmesi gereken noktalardan biride alkol kullanımının ölümle sonuçlanabilecek olduğunun kavranması gerektiğidir. Önde gelen ölüm nedenleri arasında karaciğer hastalıkları ve trafik kazaları gelmektedir. Alkol kullanan herkes bağımlı demek değildir. Tanı koyabilmek için görülmesi gereken 11 kriter vardır ancak bunlar sayesinde bireye alkol kullanım problemi tanısı koymak mümkün hale gelmektedir. Aşağıda bulunan kriterlerin en az 2 tanesi sizde görülüyorsa hafif derece, 4 ile 5 tanesi görülüyorsa orta derece, 6 ve daha fazlası görülüyorsa şiddetli olarak tanımlanabilecek bir kronik alkol problemine sahipsiniz anlamına gelmektedir ve alkolizm ile alakalı bir arındırma ile birlikte rehabilitasyon programına dahil olmanız gerekir.  Lütfen aşağıdaki kriterleri inceleyiniz (DSM-5);

 • Planlanandan daha fazla ve uzun sürede alkol kullanmak
 • Kullanmayı bırakmak için başarısız girişimlerde bulunmak
 • Bulmak, kullanmak ve ayılmak için çok fazla zaman harcamak
 • Kullanım dışında olan zamanlar alkol düşünmek ve içme isteği
 • İş, aile ve sosyal yaşamda beklentileri karşılayamama
 • İlişkilerde yarattığı problemlere rağmen kullanıma devam etmek
 • Diğer aktivitelerden zevk alamama ve katılmama
 • Fiziksel tehlike olmasına karşın davranışa devam etmek (araba kullanmak)
 • Alkole karşı tolerans geliştirme
 • Yoksunluk belirtileri
 • Kullanımdan kaynaklı fiziksel ve psikolojik problemleri göz ardı etmek

Alkol kullanım bozukluğu derecesi ne olursa olsun tedavi edilmesi gereken kronik bir beyin hastalığıdır. Alkolizm için çeşitli tedavi çeşitleri bulunmaktadır, yatılı rehabilitasyon hizmetleri veren kurumlar bunların başında gelmektedir. Başta arındırma ve ilaç tedavisi ile başlayan programlar, psikiyatrik ve psikolojik tedavinin yanı sıra adsız alkolikler olarak Dünya çapında tanınan ve 12 basamaklı programı kullanırlar. Yatılı rehabilitasyon programlarının en büyük avantajı birkaç unsuru bir arada kullanmasıdır. Bunlar psikiyatrik, psikolojik, fiziksel iyileşmeyi sağlar ve alkolden uzak durulması sayesinde başarı oranını arttırır.

Write a comment:
*

Your email address will not be published.