Erken iyileşme döneminde, alkol ve maddenin yıllarca kötüye kullanılmasından kaynaklı, birtakım semptomlar hala devam ediyor olabilir. İyileşme döneminde haftalar ya da aylar süren bir dönemde, çoğu hasta akut sonrası yoksunluk semptomları olarak bilinen semptomlar yaşayabilir. Alkol ve madde ile ilgili olarak görülen rüyalar da bu semptomlar arasında sayılabilir. Bu rüyaları fiziksel bir yoksunluk olarak sayamasak da yoksunluğun zihinsel bir belirtisi olarak algılayabiliriz. İyileşmekte olan pek çok bağımlı, başlangıçta alkol/madde rüyalarıyla ve hayatına pek hoş karşılanmayan bu ilavenin gelmesiyle sıkıntı yaşayabilir. Alkol/madde rüyalarıyla başa çıkmak zor olabilir, ancak üstesinden gelmek mümkündür.

Her gece uyuduğumuzda rüya görürüz. Rüyalar, uykunun REM aşamasında bilinçaltı zihnimizin yarattığı görüntülerdir. Birçok uzman, rüyalarımızın, uyanık olduğumuz saatlerde yaşadığımız karşılaşmalardan ve duygulardan doğrudan etkilendiğine inanır. İyileşmekte olan bağımlı bir kişinin madde ve / veya alkol kullandığı rüyalar görmesi şaşırtıcı olmamalıdır. Bu rüyalar genellikle son derece canlıdır ve kişinin kafasını karıştırabilir veya uyandıktan sonra bile kullanmış olduğuna gerçekten inanmasına neden olabilir. Bu, özellikle başlangıçta iyileşme sürecinin tamamen normal bir parçasıdır ve utanç veya korku kaynağı olmamalıdır. Ancak uyuşturucu rüyalarının yarattığı tehlikeler yine de çok gerçektir.

Bir uyuşturucu rüyasından uyandıktan sonra yapmanız gereken ilk şey, kendinizi gerçeğe geri döndürmektir. Rüyanın canlılığı tamamen gerçek gibi görünebilir, fakat gerçekte bu görülen şeyin gerçekte ne olduğu iyi hatırlanmalıdır: bir rüya. Çocukken bir kabustan uyanmak gibi, kendinize bunun gerçek olmadığını hatırlatın. Pek çok insan, bir uyuşturucu rüyası gördükten sonra utanç veya suçluluk duygusu yaşadığını, kullanmayı hayal etmesinin bir şekilde kendi hatasıymış gibi hissettiğini bildirir. Ancak şu unutulmamalıdır ki bilinçaltı zihni kontrol etmek imkansızdır. İyileşmeniz için yeterince şey yapmadığınızdan veya herhangi bir şekilde başarısız olduğunuzdan değil, herkesin başına bu tarz rüyalar gelebiliyor. Yıllarca ayık olan insanlar bile ara sıra alkol/madde rüyaları gördüklerini bildiriyor. Bu tarz rüyalar gören iyileşmekte olan bir kişinin kendisine çok fazla yüklenmemesi gerekmektedir. Bir uyuşturucu rüyası bir nüksetme değildir.

Aynı zamanda, bir alkol/madde rüyası tamamen önemsizleştirilmemelidir. Çünkü, bu durum utanç veya suçluluk gerektirecek bir durum olmadığı gibi, aynı zamanda alkol/madde istek durumumuzu gözden geçirmemiz ve iyileşmemizden uzaklaştığımızı hissediyorsak iyileşmemizi tekrar hatırlamamız için iyi bir fırsattır.

Alkol/madde rüyası gören pek çok kişi, yargılama veya eleştirilme korkusuyla onları herhangi bir destek sistemine bildirmekte başarısız olur. Alkol/madde rüyalarıyla savaşmanın harika bir yöntemi, profesyonel destek aldığımız insanlara karşı açık ve dürüst olmaktır. Mücadelelerinizi başkalarıyla paylaşarak, konuyla ilgili kendi tavsiyelerini aktif bir şekilde sunabilir ve her şeyin yoluna gireceğine dair size güvence verebilirler. Açık ve dürüst kalmak, iyileşmede anahtar bir unsurdur ve alkol/madde rüyaları genellikle erken iyileşmede daha sık meydana geldiğinden, iyileşme yolculuğunuzun en başından itibaren profesyonel destek sisteminize bu açıklık ve dürüstlük ilkesini uygulamaya başlamak sadece rüyalar yönünden değil, genel olarak iyileşme sürecinin devamlılığını sağlamak açısından çok faydalı olacaktır.

Write a comment:
*

Your email address will not be published.