Bağımlılık hastalığında, takımlar kurularak oynanan futbol, basketbol ve benzeri oyunların düzenli olarak oynanması, fiziksel gelişimlerinin yanı sıra zihinsel gelişimlerine ve sosyal becerilerine de ciddi katkılar sağlar.

1- Özgüveni artırır
Belirli bir hedefe yönelik çalışan bir takımın parçası olmak, takım arkadaşları ve antrenörler ile bağ kurmayı sağlar. Kendini bir bütünün parçası olarak hissetmek ve ekibe katkıda bulunmak özgüveni arttırmanın en iyi yollarından biridir. Takım hedeflerine ulaşıldığında birbirini takdir eden bir ekipteki herkesin kendine olan saygısı artar ve karşılıklı takdir de öğrenilir.

2- İyi ilişkiler kurmayı sağlar
Hep beraber bir maça hazırlanmak, takım oyuncuları için olduğu kadar antrenörler için de heyecanlı bir yolculuktur! Aynı yolculuğun parçası olan çocuklar ve yetişkinler arasında kurulan ilişkiler, çocukların iletişim kurma becerilerini de geliştirerek güzel dostluklara ve yol arkadaşlıklarına vesile olur.

3- Taktiksel becerileri geliştirir
Takım oyunu, taktiklerle çalışmayı gerektirir. Her oyunun kendine has ilerleyişinde her oyuncu, anlık durumlara göre karar vermek ve harekete geçmek durumunda kalır. Birbirini destekleyen bir ekiple çalışan oyuncuların zamanla kritik düşünme becerileri de önemli ölçüde gelişir.

4- Hayatın toz pembe olmadığını gösterir
Oyunda kazanmak da var, kaybetmek de… Oyuncular her zaman ellerinden gelenin en iyisini yapsalar da bazen başarısız olurlar. Veya takım olarak oyuna çok iyi hazırlanmış olsalar da her zaman kazanamazlar. Tıpkı hayatın birçok alanında olduğu gibi! Takım oyunu, elinden geleni yaptıktan sonra sürece teslim olmalarını ve yenilgiyi de kabullenebilmelerini öğretir.

5- Ekip çalışmasını öğretir
Bir ekiple çalışabilme becerisi, hayatımız boyunca işimize yarayacak bir beceridir. İş bölümü yapmak, ekip arkadaşlarının güçlü ve zayıf yönlerini bilerek buna göre taktik geliştirebilmek, kendini bir ekibin içinde doğru konumlandırabilmek; iş hayatından aile yaşantısına kadar hayatın her alanında doğru kararlar alabilme becerisini geliştirir.

6- Sıkı çalışmanın faydasını öğretir
Yetenek önemlidir ancak iyi çalışmak, antrenman yapmak ve kendini geliştirmek her zaman sonucu etkileyen en önemli faktörlerdir. Bağımlı hastalar bir takımla çalışıp, antrenman yaptıkça kendilerindeki ve ekip arkadaşlarındaki gelişmeleri fark ederler ve bir şeyi yapmak-kazanmak istiyorlarsa, düzenli ve sıkı çalışmaları gerektiğini öğrenirler.

7- Liderlik yeteneğini geliştirir
Her bağımlı hastaya, liderlik fırsatı tanımaya çalışılır. Saygı duyduğu, sevdiği bir takımla çalışan bağımlı hasta liderlik etme fırsatı bulduğunda arkadaşlarını nasıl yönlendirebileceğini, kendini bir lider olarak nasıl konumlandıracağını da öğrenmiş olur.
Takım sporları yapan bağımlı bireyler başkalarının kararlarını ve farklılıklarını daha iyi anlamaya başlarlar; farklı görüşlere saygı duymayı öğrenirler. Ani gelişen durumlar karşısında hızlı karar alma yeteneğine sahip olurlar ve bu da, zihinsel gelişimlerini olumlu yönde etkiler.

Bütün bunların sonucunda bağımlılıktan kurtulma, sosyalleşme,spor yapma ve yaşamdan haz alma anlamında ciddi yol katedilir….
RehaLife’da takım oyunları bunun için tedavinin olmazsa olmazıdır.….

Sevda Sağıroğlu
Spor Eğitmeni

Write a comment:
*

Your email address will not be published.