Öncelikle bedenine özen göster lütfen, sakın onu ihmal etme. Onu güzelce besle, sağlıklı gıdalarla, sindire sindire yediğin uzun öğünlerle besle onu aç bırakma. Sonra bedeninin bakımını ihmal etme, düzenli banyo yap, düzenli tıraş ol, saçına farklı şekiller ver, bedenine dokun, kremlerle yağlarla ov, şefkat göster, sevgini göster bedenine.

Uykuna çok önem ver. Her gün düzenli yatağa gir, bir bebek gibi uyu, uyu ki ruhsal olarak büyüyesin, olgunlaşasın, gelişesin. Bedenini güzelce dinlendir, gevşet, rahat ettir. Gece uykunu sakın aksatma, gündüzleri belki kısa bir şekerleme yap. Uykuyu boşa geçirdiğin bir vakit olarak görme, sağlıklı uyku insanın ömrünü uzatır merak etme.

Düzenli olarak bedenini çalıştırmalısın. Mutsuz, uykusuz, aç bir bedenle dengeli bir akıl sağlığına ulaşmak mümkün değildir. Düzenli olarak yürü, bisiklete bin, spor yap. Bedenini nasıl çalıştırdığın değil mesele, önemli olan onu düzenli olarak hareket ettirmen.

Her bir gününü nasıl geçirdiğin çok önemli. Zamanı sen yönetmelisin. Görüşeceğin arkadaşlarını sen seçmeli, randevularını önceden ayarlamalı, günün o saatinde nerede olacağına sen karar vermelisin. Aniden arayan eski kullanıcı bir arkadaş veya sokakta karşılaştığın eski bir torbacın senin ne yapacağına karar vermemeli. Okulun, işin, ailen ile geçireceğin sabit vakitlerin olmalı. Sorumluluklarını yerine getirebilmek için yeterince vakit ayırmalısın.

Sana yeni bir sen lazım. Yeni arkadaşlar, yeni şarkılar, yeni hobiler… İçindeki merak duygusunu dışarı çıkar. Baharda yeniden bal toplamaya çıkmış bir arı gibi tüm çiçekleri gez, tanı, kokla, tadına bak sonra bir diğeri bir diğeri… Oyuncak dükkanına girmiş bir çocuk gibi tüm oyuncaklara kıvançla bak, hepsini elle, kurcala, üzerine çık.

Sonuç olarak alkol madde kullanmadan geçirdiğin her gün çok değerli, ama tek başına yeterli değil. Eski hayat alışkanlıklarınla maddeye başladın ve kullanmaya devam ettin bunu unutma. Eski seni değiştirmeli ve geliştirmelisin ki yeniden madde kullanmak zorunda hissetmesin. Bunu yapabilirsin, bu mümkün…