Peki alkol veya madde ile ilgili fikirlerin, bunlara mesafen ne durumda? Çünkü biz deneyimlerimizden biliyoruz ki, alkol veya maddeyi kullanmasa da hala özlemle yad eden, alkol madde muhabbetini ağzından düşürmeyen, gizli gizli hasret çeken hastalarımız hızlıca eski hayatlarına dönüyorlar.

Eğer alkol/madde kullanmayı bırakmış bir kişinin yeniden alkol/madde kullanma riskini ölçebilen bir cihazımız olsaydı, sanırım riski belirleyen en büyük faktör kişinin alkol/madde ile ilgili fikirleri olurdu. Çünkü genelde kişiler alkol ve madde kullanımları nedeniyle yaşadıkları zorluklardan çok şikayet ederler ama alkol ve maddenin kendisinden tıpkı ellerinde olmayan sebeplerle ayrıldıkları ve hala için için sevmeye devam ettikleri eski sevgilileri gibi pek de toz kondurmayarak bahsederler. Sanki alkol ve madde iyi ama sonuçları kötü gibi… Tedavi ve rehabilitasyon merkezlerinde boş vakitlerde en çok madde muhabbeti yapılır. Maddeyi bir keresinde nasıl almışlardı, nasıl ucuzdu, nasıl kaliteliydi falan filan… Bu muhabbet hiç bitmez ta ki iyileşme sürecine girmiş başka bir hasta yeter artık diyene kadar.

İyileşme sürecine girmiş kişiyi madde muhabbeti rahatsız eder. Çünkü o artık başka bir yerdedir. Onun derdi nasıl bulsam ve kullansam değil hayatın şimdiye kadar birikmiş sıkıntılarıyla nasıl mücadele edeceği, bundan sonra hayatını nasıl kuracağıdır. Madde muhabbeti iyileşme sürecindeki kişiyi sinirlendirir çünkü onu geriye çeker, ilerlemesini engeller. İki ayağıyla birlikte iyileşme sürecinde olan kişi bu muhabbetin yapıldığı ortamlarda kalmak istemez. Onun yolu açık olsun.

Bir ayağı iyileşme sürecinde diğer ayağı ise hala madde kullanımında olan kişinin ise madde muhabbeti sakız gibi ağzına yapışır, sündükçe süner. Özellikle alkol/maddeden uzak durulan ilk günlerde kendisi yok bari muhabbeti olsun diye düşünülür. Kişinin iki ayağı da iyileşme yolunda olmadıkça bu muhabbet bitmez. Kişi kararları ile uyumlu hareket etmedikçe, iyileşme yoluna girmedikçe kendisine olan saygısı azalır ve madde muhabbeti artar.

Peki neden özellikle madde muhabbeti yapılır? Dile dökülen şey kurgulanabilir, hayal edilebilir ve duygusu yaşanabilir. İnsanoğlu dil ile ifade edemediği şeylerin hayalini kuramaz, gözünde canlandıramaz, duygusunu hissedemez. Dilimizin sınırları düşünce dünyamızın da sınırlarıdır. Dile dökülebilen yaşanabilir, akıp gidebilir. Dile dökülemeyen ise sıkıntı kaynağıdır. Zaten psikoterapiler dile dökmeye, eyleme dökmeye, kağıda dökmeye yardımcı olurlar. Daha önce kullanılan ama şimdi ulaşılamayan alkol/maddeden alınan haza kurgusal olarak ulaşabilmek için alkol/madde muhabbeti yapılır. Bu sayede yoksunluk belirtileri bir nebze de olsa hafifletilmeye çalışılır.

Ruh ve beden alkol/madde kullanımının etkisinden zamanla çıkabilir. Kendisine bu zamanı tanımayan kullanıcı tekrar tekrar aynı döngüye girmekten kurtulamaz. Mesafe zamanla açılır. Her alkol/madde kullanılmayan gün hayatınızı değiştirmek için attığınız her adım alkol/maddeden sizi uzaklaştırır, mesafenize mesafe katar.

Alkol/madde ile aranızdaki mesafeyi sürekli olarak ölçün, alkol/madde ile ilgili fikirlerinizin, pozisyonunuzun hep farkında olun. Ve ayağınızı mesafenize göre uzatın…
Sana yeni bir sen lazım…

Alkol veya madde kullanmak istemediğini biliyorum, bunun için epeyce de çaba sarf ettiğin belli bunu görüyorum. Ama şu soruya vereceğin yanıtı da merak ediyorum; ‘’Hayatın ne kadar değişti? Alkol veya madde kullanan sen ile kullanmayan sen arasında ne fark var?”

Bu soruya vereceğin yanıt çok önemli. Alkol veya madde çevresinde organize olan hayatından geriye kalanlar, senin o hayat ve dolayısıyla o madde ile bağını sürdürmene neden olabilir çünkü. Zaten tedavi ve rehabilitasyon dediğimiz sürecin hedefi senin sadece alkol veya madde kullanmaman değil, yeni bir hayat kurabilmen.

Eski hayatındaki gibi yürüyorsan, arada bir yemek yiyorsan, uykuların düzensiz insan ilişkilerin sıkıntılıysa, günlük hayatın programsız bedenin bakımsızsa, okulu aksatıyor işte verimli çalışamıyorsan, faydalar faydasız imkanlar imkansızsa nasıl ayık kalabilirsin ki? Eski hayatından bugüne taşıdığın bunca alışkanlık ile yeni bir hayatı nasıl kurabileceksin?

Değişmelisin, değişmelisin, değişmelisin…