DEPRESYON

Kişinin günlük yaşam içinde kendini hüzünlü, karamsar ya da mutsuz hissetmesi son derece sağlıklı bir durumdur. Tüm insanların yaşadığı bu duyguların zaman zaman ortaya çıkması normaldir. Depresyon ise duygusal, bedensel ve zihinsel bazı belirtilere yol açan ruhsal bir hastalıktır. Depresyon varlığından söz edebilmek için ruh hâlinin çökmesi, hayattan zevk alamama, eskiden yapılan eylemlerin artık keyif vermemesi, iç sıkıntısı, huzursuzluk hissi, karamsarlık, umutsuzluk gibi duyguların en az iki hafta süreyle hemen her gün hissedilmesi gerekir. Tedavi edilebilir bir hastalık olan depresyon, halk arasında çoğunlukla kişinin ruh hâlini tanımlamak için kullanılsa da bu durum psikiyatrik bir bozukluğu tanımlamak için kullanılan tıbbi bir terimdir.

Depresyonun temel belirtileri

  • Çok fazla ya da çok az uyuma,
  • Fiziksel yavaşlama ya da yerinde duramama
  • Enerjinin kaybedilmesi
  • İştahta bozulma
  • Değersiz ya da aşırı suçlu hissetme
  • Odaklanma, düşünme ya da karar alma güçlüğü
  • Yinelenen ölüm ya da özkıyım düşünceleri

Hastanın yakınları ilk olarak depresyon hastalığının belirtileri hakkında bilgi edinmeleri gerekir. Böylece hastanın içinde bulunduğu ruhsal durumu daha iyi anlayabilir ve hastanın davranışlarını değerlendirmeyi öğrenebilir. Hasta yakınları, profesyonel yardım arama, ilaçlarını düzenli olarak alma ve tedaviyi yürüten hekim veya terapistteki randevularını kaçırmama gibi konularda hastaya destek olabilirler.

Madde Kullanımı ve Depresyon

Majör depresyon tanısını alan kişilerin yaklaşık %25’i alkol ve madde kullanım bozukluğu ek tanısını da almaktadır. Genç yaşta alkol ve madde kullanan bireylerin ilerleyen dönemlerinde depresyon yaşama ihtimali bu tür maddeleri kullanmayanlara göre daha fazla olduğu kanıtlanmıştır. Maddenin yoksunluk döneminde ortaya çıkan bulgularla depresyonun bazı bulguları arasında benzerlikler olabilir, bu nedenle tanı çoğu zaman atlanabilir. Ayrıca alkol ve madde kullanan bireylerin depresyonuna kaygı ve uykusuzluk sıklıkla eşlik eder. Madde kullanımı ve depresyonun birlikteliği intihar açısından ciddi bir risk oluşturur.

Depresyon ve madde kullanım bozukluğu olan bazı kişiler için uyuşturucuyu veya alkolü bırakmak aslında depresyonu daha da kötüleştirebilir. Depresif belirtilerinizi gömmek için yıllardır alkol kullanıyorsanız, depresyonunuzun yüzeye itici bir şekilde yükseldiğini görebilirsiniz. Bu nedenle, hem depresyon hem de madde bağımlılığı için aynı anda entegre tedavi almak çok önemlidir.

 

Bağımlılığınızı yönlendiren depresyonu tedavi etmeden veya tersini yapmadan, bağımlılık davranışlarınıza geri dönme veya rehabilitasyonu bitirir bitirmez depresif belirtilerinizin geri dönüşünü deneyimlemeniz muhtemeldir. Çoğu durumda, depresyon ve madde bağımlılığı olan insanlar geleneksel rehabilitasyon programlarından ayrılırlar, çünkü sağlığın doğru düzeyde terapötik destek olmadan ele alınması çok fazladır.

Write a comment:
*

Your email address will not be published.