Kumar bağımlılığı, belirgin stres ya da problemlere sebep olan tekrarlayan problemli kumar davranışını içerir.

Çoğu insan için kumar davranışı zaman içerisinde bir bağımlılık haline gelir, kumarın oluşturduğu belirtiler ve sorunlar alkol bağımlılığına benzerlik gösterir. Kumar bağımlılığına sahip kişiler, alkol ya da madde bağımlılığına sahip kişilerin maddeye karşı aşerdikleri gibi kumar oynayan kişiler de kumar oynamaya karşı aşerme yaşayabilirler. Dürtüsel ve tekrarlayan kumar oynama davranışı finansal alanda, ilişkilerde, iş alanında ve hukuki anlamda sorunlara yol açabilmektedir.

Kumar bağımlılığına sahip kişiler sıklıkla kumar oynama davranışlarını gizleme eğilimindedirler. Kumar bağımlılığına sahip kişiler aile bireylerine ve yakınlarına yalan söyleyerek, diğer kişilere karşı borçlanabilirler. Bazı kumar bağımlıları, kumarda heyecan ararlar, bazıları ise daha çok kaçış ve uyuşma ararlar.

Kumar bağımlılığının tanılanmasında aşağıdaki sorulardan yardım alabilirsiniz. Eğer, geçtiğimiz yıl içerisinde aşağıdaki maddelerden en az dört tanesine sahipseniz yardım aramanız gerekebilir:

  1. Arzulanan heyecana ulaşabilmek için artan maddiyatlarla kumar oynamak.
  2. Kumar oynamayı azaltmaya ya da bırakmaya çalışırken artan huzursuzluk.
  3. Tekrarlayan, başarısız bırakma ya da azaltma çabaları.
  4. Kumar hakkında sıklıkla düşüncelerin olması (geçmiş tatmin edici kumar tecrübeleri, bir sonraki kumar hakkında düşünmek…).
  5. Sıkıntılı, üzgün hissederken kumar oynamak.
  6. Kaybettikten sonra telafi etmek amacıyla oyuna geri dönmek.
  7. Kumar davranışını gizlemek için yalana başvurmak.
  8. Kumar yüzünden önemli bir ilişkiyi ya da iş, okul, kariyer fırsatını kaçırmak/kaybetmek.
  9. Kumar yüzünden oluşan maddi kayıpları telafi etmeleri için başkalarına güvenmek.

Kumar bağımlısı bireylerin belirtilerinin, güçlü belirtiler yaşadıkları dönemler arasında, belirtilerinin hafiflediği ve artık bir sorun olmadığını düşündüren zamanlar da olabilmektedir.

Kumar bağımlılığı genellikle aile içinde ortaya çıkmaktadır ancak sosyal çevrenin de bu bağımlılığa büyük katkısı bulunmaktadır. Kumar bağımlılığının belirtileri ergenlik gibi erken yaşlarda ortaya çıkabilmekle birlikte yetişkinlikte de ortaya çıkabilmektedir. Erkekler, genç yaşlarda kumar bağımlısı olmaya yatkın oldukları gibi, kadınlar hayatlarının daha sonraki evrelerinde belirtileri yaşayabilirler.

Kumar bağımlılığı, aile içindeki ilişkilerde büyük zararlara sebep olmaktadır. Bu nedenle kumar bağımlısı bireylerin yakınlarının da, bağımlı bireyler gibi profesyonel yardım almaları sıklıkla önerilmektedir.

Write a comment:
*

Your email address will not be published.