Dünya genelinde oluşan pandemi nedeniyle dünyanın pek çok yerinde kişiler ya evlerinde vakit geçiriyor, ya da genel anlamda iş hayatları ve/veya sosyal hayatları kısıtlamaya uğramış durumda. Peki alkol/madde kullanım bozukluğu olan kişiler bu süreçle iyi baş edemezlerse ne yapıyorlar? Alkol ve keyif verici uyuşturuculara teslim olabiliyorlar.

Pandemi başlangıcından beri alkol satışlarının %291 arttığı bulunan bulgular arasında. Dünya genelinde olan salgının sonuçları hala bilinmese de, alkol ve madde kullanıcılarının kullanımını tetiklediği ya da tekrar kullanıma sebebiyet verdiği ise su götürmez bir gerçek halini almaya başladığını söylemek yanlış olmaz.

Uzun süreli izolasyonun alkol/madde kullanımı ve kötüye kullanımı üzerindeki arttırıcı etkisi yapılan güncel araştırmalarla gün yüzüne çıkmaktadır. Yani, kötüye kullanımda bir artış ve potansiyel olarak risk altındaki kişilerde bağımlılığın gelişmesine veya iyileşmiş bağımlı hastalarda nüksetmeye neden olabileceği gözlemlenmiştir. Bu sebepte pandemiden sonra alkol ve madde rehabilitasyon hizmeti veren kuruluşlara talebin artması beklenmektedir.

Tabi ki modern çağda böylesine bir salgın öngörülememiş be dünya çapında milyonlarca insanın işlerinden, sosyal hayat ve arkadaşlarından, ailelerinden uzun süreler ayrı kalması eşi görüşmemiş bir şey. 

Pandemi süreci pek çok bağımlılığı tetikleyebilir. İlk baştaki endişe alkol üzerine olsa da, tabi ki bireylerin stresle baş etmek için değişken durumlara bakıldığında, bağımlılığın hiç beklenmedik yönlerden de gelebileceğini unutmamak gerekir. 

Örneğin sigara bağımlılığının artması (çoğu zamanı evde geçirince sigara içmek için kalan zamanın çoğalması gibi), ya da halihazırda bağımlılığı olan bireylerin aşırı doz uyuşturucu kullanımı gibi durumlar beklenmedik yönlerden bazıları olabilir. 

Beklenmeyen bir diğer bağımlılıksa “egzersiz bağımlılığı” olabilir. Zamanını daha çok evde geçirmek zorunda kalan ve daha az kişiyle görüşebilen bireyler, daha hareketsiz bir yaşamda daha sağlıklı ve zinde kalabilmek adına egzersiz bağımlılığı geliştirebilir. Peki bu süreç nasıl anlaşılır? Gizlice yapılan egzersizler, vücudunuzun şeklini takıntı haline getirmek. Size zarar vermesine rağmen egzersize devam etmek gibi…

Her tür bağımlılık ve madde bağımlılığı söz konusu olduğunda, bununla baş etme şekliniz size özel olabilir. Fakat eğer pandemi sürecinde yukarıda bahsedilen durumlardan herhangi birini yaşıyorsanız, ya da yakınınız yaşıyorsa, profesyonel bir destek almanız gerekmekte olduğunu unutmayınız.

Write a comment:
*

Your email address will not be published.