Rehalife’da gün sabah 08.00’de başlar. Kuş sesleri içinde çıktığımız orman yürüyüşü katılımcıların performansına göre bir saat kadar sürer. Bu bir saat, yaz-kış çam ağaçlarının arasından kıvrılıp giden toprak yollarda geçer ve bedenimiz güne sıkı bir “merhaba” der..

Saat 09.00’da kahvaltımız hazırdır ve hızlanan metabolizmamızın ihtiyacı olan sağlıklı gıdaları buluruz tabağımızda. Kahvaltı sonrasında biraz dinlenir ve “günaydın” toplantısına katılırız. Günaydın toplantısında bir önceki günümüzü ve gecemizi gözden geçirir, ihtiyaçlarımızı dile getirir ve bizi zorlayan başlıklardan birinin üstünden geçeriz.

Saat 11.00’da psikoedukatif içerikli grup toplantımız başlar. Bir saat süreyle psikiyatri uzmanımız bizi, dağ keçilerinin yaşamından araba tamirciliğine metaforlarla hastalığımız hakkında bilgilendirir ve zaman zaman deneyimsel çalışmalar yaparız. Bu saatte SAMBA yapılandırılmış grup terapisi seansları da dönüşümlü olarak yürütülür.

12.00’da fitness salonundayız. Spor eğitmenlerimiz eşliğinde 45 dakika süreyle ağırlık çalışırız, zaman zaman pilates ve yoga yapar ve bedenimizi dinleriz. Bedenimize esneklik, güç ve dayanıklılık kazandırmak için elimizden geleni ardımıza koymayız kısacası.

Saat 13.00’da öğle yemeğindeyiz…

Saat 14.00’da “oniki basamak” çalışmamız başlar. Hazır olanlar geçmiş yaşam deneyimlerinin envanterini çıkarır, henüz hazır olmayanlar kendine yardım gruplarının hazırladığı metinlerden okuma yaparlar. Sessizlik içinde geçmiş yaşantılarımızı gözden geçiririz ve geleceğe hazırlık yaparız. İçimizi yıkayıp temizleriz bu çalışmalarda.

Saat 15.00’da havuzdayız. Kışın kapalı, yazın açık havuzumuzda spor eğitmenlerimiz eşliğinde “aquagym egzersizleri” yaparız. Sonrasında yüzeriz, su topu oynarız, birbirimize su sıçratırız. Havuz etkinliklerini sauna ile tamamlarız.

Saat 17.00’da atölye etkinliklerimiz başlar. Elişi, müzik, resim, ritim atölyelerinde daha önce pek de kullanmadığımız becerilerimizi ortaya çıkarmaya çalışır, ürünlerimizi yakınlarımıza hediye ederiz. Bazen bu saatler dışarıda halı saha veya tenis kortunda geçer. Artık iyice yorulduk.

Akşam 19.00’da yemeğimizi yeriz ve sonrasında dev ekranda filmler, maçlar, masa oyunları, bilardo, langırt, masa tenisi… Serbest vakitlerimiz dost sohbeti ile geçer ve tabii ki çay kahve ile…

Gün içinde ara saatlerde yaptığımız bireysel görüşmeleri de unutmayalım. Haftada dört kez tedavi ekibi ile bireysel terapilerimiz var. Her hafta düzenli olarak bütün katılımcılar Psikiyatri uzmanımız ile dinamik yönelimli psikoterapiler, Sosyal Hizmet Uzmanımız ile motivasyonel görüşmeler, psikologlarımız ile psikososyal görüşmeler yapar. Grubun içinde kaybolduğumuzu hissetmeyiz. Tedavi ekibi bizim katıldığımız ve katılmadığımız bütün etkinlikleri takip eder ve haftalık olarak performans puanımız hesaplanır. Performans puanı yüksek olanlar ödülü hakeder.

Artık gün bitti ve yatma zamanı. 5 yıldızlı otel konforundaki odalarımızda uykuya çekiliriz, yarın yeniden buluşmak üzere… Bu arada nöbetçi hemşiremiz ve doktorlarımızın ihtiyacımız olan her an yanıbaşımızda olacağını biliriz. Güvenle uykuya dalarız…