Uyuşturucu ve alkolün en yaygın kullanımlarından biri, sosyalliği artırmaktır. Sosyal içme ve eğlence amaçlı uyuşturucu kullanımı, insanların maddeleri sosyal becerilerini geliştirmek için – en azından geçici olarak – nasıl kullandıklarının harika örnekleridir.

Çoğu insanın farkına varmadığı şey, bozulmuş sosyal becerilerin aslında bağımlılığın gelişmesinde ciddi bir risk faktörü olabileceğidir. Sosyal becerileri gelişmemiş insanlar koltuk değneği olarak uyuşturucuya veya alkole güvenmeye başlayabilir. Bu maddeleri kullanmadan tamamen sosyalleşemeyeceklerini hissedebilirler.

Uzun vadede bu, ciddi uyuşturucu veya alkol bağımlılıklarına yol açabilir. Bu, bireyin sosyal becerilerini kendi başına geliştirmesini de zorlaştırabilir. Bu sorunlar, birleşik olarak, bir bireyin sosyal refahı ve zihinsel sağlığı için felaket olabilir.

Bu makalede, sosyalleşmenin herhangi bir birey için nasıl önemli bir faktör olduğundan ve uygun sosyal becerilerin bir bağımlılık geliştirme şansını azaltmaya nasıl yardımcı olabileceğinden bahsedeceğiz.

Sosyal Becerilerin Önemi

Pek çok insan, sosyal beceriler konusunda eğitim görmedikleri veya uygun şekilde sosyalleşmedikleri ortamlarda büyür. Bu insanlar sosyalleşme ile ilgili sosyal kaygı gibi sorunlar geliştirebilir veya aşırı derecede utangaç olabilirler. Bazı durumlarda, kendine değer verme ve özgüvenle ilgili sorunlar bile geliştirebilirler.

Maalesef içinde yaşadığımız dünya inanılmaz derecede sosyal. Kendilerini izole etmeye ve toplumun çoğunluğundan uzak yaşamaya istekli olmadıkça, çoğu insanın nasıl sosyalleşeceğini doğru bir şekilde öğrenmesi gerekir. Aksi takdirde, bağlantı kurma, fırsatlar bulma, hatta iş bulma veya okulda başarılı olma konusunda zorluklarla karşılaşacaklar.

Ne yazık ki, sosyal becerilerin önemi her zaman vurgulanmaz ve bu becerileri kendi başlarına ya da evde öğrenmeyen insanlar genellikle sosyal dünyaya hazırlıksız girmeye zorlanırlar. Pek çok çocuk okul sırasında düzgün bir şekilde sosyalleşmeyi öğrenir, ancak diğerlerinin birçoğu büyük zorluk çeker ve kaygı, utanç veya reddedilme duygularıyla mücadele eder.

Bu çocukların çoğunun uyuşturucu bağımlılığı veya alkol sorunları geliştirme olasılığı daha yüksektir. Pek çok insan, uyuşturucu ve alkolün kısa vadede sosyal becerilerini geliştirmeye yardımcı olabileceğini keşfediyor ve kaygı ya da özgüvenle ilgili sorunlarla karşılaşan insanlar, bu sorunlara yara bandı yaklaşımı olarak genellikle uyuşturucu ya da alkole güveniyor.

Uyuşturucu veya Alkol Sorunlarından Kaçınmayı ve Sosyalleşmeyi Öğrenmek

Ancak bu insanlar için en önemli şey ayık kalmaktır. Sosyal kaygılarını veya sosyal sorunlarını kalıcı olarak aşmanın tek yolu, doğru şekilde sosyalleşmeyi öğrenmektir. Uyuşturucu ve alkol, geçici olarak doğru bir şekilde sosyalleşebilme yanılsamasını sağlayabilir; ancak bu, uzun vadede sorunlar yaratabilir ve bağımlılığa ve bağımlılığa yol açabilir.

Yapılması gereken en önemli şey, sizin veya bağımlılıkla mücadele eden sevdiklerinizin, uyuşturucu ve alkolün sosyal sorunlara uzun vadeli etkili çözümler olmadığını bildiğinizden emin olmaktır. Bu sorunları çözmenin tek yolu, bunu ayık bir şekilde yapmaktır ve bunu yapmanın en iyi yolu bir danışman veya terapistin rehberliğinde olmaktır.

Sonuç

Siz veya sevdiğiniz biri sosyal bir sorunun üstesinden gelmek için uyuşturucu veya alkol kullanıyorsanız, yapmanız gereken en iyi şey rehabilitasyona katıldıktan sonra bir terapistten yardım istemektir.

Bunu yapmak, ilk etapta bağımlılığa neden olan sorunların temel sorununu çözmeye yardımcı olacaktır. Bu, bir tür rehabilitasyon yoluyla ayık olmaktan daha etkilidir, çünkü gelecekte nükslerin meydana gelmesini önleyecektir.

Write a comment:
*

Your email address will not be published.