İnternet bağımlılığı, internet bağımlılığı bozukluğu veya internet kullanım bozukluğu olarak tanımlanan bu kavram günümüzde her yaştan birçok bireyi etkisi altına alan bir sorun haline gelmiştir. Akıllı telefonlar, tabletler ya da bilgisayar üzerinden internet aracılığı ile sosyal medya mecralarını kullanmayı kontrol edememe olarak açıklanabilir. Sağlık uzmanları tarafından teknolojiyi kullanmada bağımlılık içeren bir eğilim olduğu söylenir.

Teknoloji ya da internet bağımlılığının tespiti kişi tarafından zor olsa da yakın çevresi tarafından anlaşılması daha kolaydır. Başlıca belirtileri şuanlardır;

  • Takıntılı bir biçimde kısa mesajların kontrolü.
  • Sosyal medyaya sürekli bulunma, durum değişikliği ve selfie yüklenmesi.
  • İnternet kullanılmasından haz alınması.
  • Sosyal alanlarda azalmalar.
  • Akıllı telefon kullanımına olan fazla eğilim gözlemlenmesi.
  • Online olunamadığında huzursuzluk hissi

Ayrıca stres, uyku bozuklukları ve depresyon ile bağlantılı olduğu da saptanmıştır. Sizde veya çevrenizde bu uyarı işaretlerini gözlemlemeye başladıysanız tanı koyabilen ve tedavi programı önerebilen uzman bir doktora  veya psikoloğa başvurmanın zamanı gelmiş demektir.

Bağımlılık uzmanları, doktorlar, psikologlar ve terapistler teknoloji bağımlılığı için tedavi yol ve yöntemleri geliştirmişlerdir. Grup ve bireysel terapiler başlıca bilişsel davranışçı terapi ve kendine yardım gruplarının kullandığı 12 basamak programı ile tedavi mümkün olmaktadır. Teknoloji detoksu ise programın başından sonuna kadar uygulanması gereken en önemli yöntemdir.

Write a comment:
*

Your email address will not be published.