Eminim sen de zaman zaman kendine soruyorsundur bu soruyu ve kabul edelim ki başka birisi ile konuşmak bazen rahatsız edici olabiliyor. Cevabın kesin bir hayır ise yazının geri kalanını okumana gerek yok, ama bu konuda net değilsen belki yazıyı okumak işine yarayabilir.

Yardıma ihtiyacın var mı?

Alkol veya madde kullanımın son zamanlarda hayatını zorlaştırmaya başladı mı? Maddeye ulaşmak, bulmak ve kullanmak için harcadığın çaba seni yoruyor mu? Artık eskisi gibi yüksek hissedemiyor musun? Ailen ve arkadaşlarınla olan ilişkilerinde alkol/madde kullanımından kaynaklanan nedenlerle sık sık çatışmalar yaşıyor musun? Gittikçe daha yüksek dozlarda alkol/madde kullandığını düşünüyor musun? Alkol/madde kullanmadığın zamanlarda yeniden ve mutlaka alkol/madde kullanmanı gerektirecek kadar yoksunluk yaşadığını söyleyebilir misin?

Yukarıdaki soruların hangilerine nasıl yanıtlar verdin bilmiyorum ama daha önce karşılaştığım ve tedavi olmak için başvuran kişiler bu soruların bir kısmına verdikleri yanıtlar nedeniyle tedavi sürecine başladılar. Çünkü bu kişilerin büyük çoğunluğu isteyerek veya çok da gönüllü olmasalar da alkol/madde kullanımları nedeniyle sorunlar yaşamaya başlayan ve alkol/madde kullanımlarını artık kontrol edemediklerini düşünen kimselerdi. Bazen kendilerine ilişkin düşünceleri değişkenlik gösterse de sonuç olarak faydadan çok zarar gördükleri, zorlandıkları, zorladıkları ve bir şeylerin değişmesi gerektiği konusunda aynı fikirdeydiler.

Hiçbir insan ayrıntıda bir diğerine benzemiyor, yaşadığımız sorunlar da öyle. Ama bazen sıkıntılarımızın ortak yönleri olabiliyor. Bunun nedeni senin beyninin de normal bir insan beyni olması. Normal bir insan beyninin bir takım düşünce kalıplarını tekrarlama eğilimi var. Bildiği yoldan gitmeye bayılıyor ve o yolda yaşadığı zorlukları gözardı edebiliyor. Ama neyse ki bilincimiz beynimizin bu zorluklarını aşacak olanaklara sahip; yani iyi haber yaşadığımız hiçbir duruma mecbur değiliz ama kötü haber bu durumu değiştirmek yazıldığı kadar kolay olmayabiliyor.

Tedaviye ihtiyacın var mı bilmiyorum, bu senin hayatın ve buna ancak sen karar verebilirsin. Kim neye ihtiyacı olduğunu, tabi komada değilse, ancak kendi içine bakarak anlamaya çalışabilir. Ama kesin olarak söyleyebilirim ki senin katkı koymadığın bir tedavi sürecini yürütmemiz oldukça zor. Bu konuda emin değilsen belki bu konuyla uğraşan sağlık profesyonellerinden birisi ile bu konuyu konuşabilirsin. Mesele sadece o kişinin sana söyleyecekleri değil, senin kendi hakkındaki ve ne yapacağına dair fikrini oluşturabilmene yardımcı olması.

Karar senin, hayat senin ve biz, eğer istersen, sürecin her aşamasında yanında olacağız.

Write a comment:
*

Your email address will not be published.